تبلیغات
وبلاگicon
نشریه افسران - مقاله تحلیلی / سیاست ها و چارچوب های اقتصاد مقاومتی
 
نشریه افسران
درباره وبلاگ


ماهنامه افسران جنگ نرم، حاصل تلاش جمعی از فرزندان جوان و انقلابی این مرز و بوم است، که درصدد احیاء، تبیین، همسرایی و همگرایی مفاهیم انقلابی اسلام در حوزه‌های سیاسی ـ اجتماعی برای مخاطب خود است.
در تهیه این نشریه سعی بر آن بوده که از نقطه نظرات مختلف و متنوع کاربران سایت افسران جوان جنگ نرم بدون کمترین دخل و تصرفی استفاده شود.
امیدواریم، دلسوزان اسلام و انقلاب، این تلاش خالصانه را با دید عمیق، منطقی و فرهنگی مطالعه کنند و در همین راستا به نقدهای احتمالی خود از آن برای پیشرفت سطح تفکر انقلابی بپردازند.
باید کمی بیشتر نگاه کنیم ... کمی عمیق تر...

مدیر وبلاگ : نشریه افسران
حضرت آقا (حفظه الله) در عنایتی، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان نقشه راه و اصول معین در هدایت جامعه و مجریان قوانین، ابلاغ کردند. در این ابلاغ با چشم پوشی از مباحث تخصصی علم اقتصاد، موضوع وظایف آحاد جامعه نیز مطرح است و ...

http://media3.afsaran.ir/sibFVHjz_535.jpg

مشاهده متن کامل مقاله در ادامه مطلب ...

ما باید یک اقتصاد_مقاومتی واقعی در کشور به وجود بیاوریم
مقام معظم رهبری
(دیدار کارآفرینان تولیدی، صنعتی و کشاورزی ـ 16/6/1389)


http://media3.afsaran.ir/sibFVHjz_535.jpg
اشاره :
حضرت آقا (حفظه الله) در عنایتی، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان نقشه راه و اصول معین در هدایت جامعه و مجریان قوانین، ابلاغ کردند. در این ابلاغ با چشم پوشی از مباحث تخصصی علم اقتصاد، موضوع وظایف آحاد جامعه نیز مطرح است.

در مکتوب حاضر سعی شده با امتزاج دادن (درآمیختن) سخنان راهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله) در مباحث مورد اشاره بدون تخطی از راه و گفتار ایشان به تحلیل سادهی ابلاغ «سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» و توصیه های ایشان بپردازیم .

تحلیل :
ضرورت و اهمیت ابلاغ این سیاست ها، با توجه به موفقیت در عرصه‌های سیاست خارجی، فناوری، علم و فرهنگ و ایجاد ثبات و امنیت در کشور و وضعیت اقتصادی کنونی کشور در مواجهه با تحریم ها و پدیدار شدن این مشکل به عنوان یک نقطه ضعف در بدنه کشور بسیار روشن است.

مقام معظم رهبری (حفظه الله) با توجه به احاطه کامل بر مبانی ارزشی، نگاه سیستمی و شناخت دقیق از اقتضائات جامعه ایرانی، آن سیاست ها را بر سه رکن اساسی و حیاتیزیربنا کردند:
الف) مردمی کردن اقتصاد
ب)کاهش وابستگی اقتصاد به نفت
ج) مدیریت و تعادل در مصرف

ایشان طبق این سه رکن، گفتمان اقتصادی لازم برای کشور را با تبیین «وضع موجود»، «وضع مطلوب» و «مسیر» برای مردم، سیاستگذاران و مجریان کشور به صورت مشروح بیان کرده اند.

این ابلاغ نه پیشنهاد و نه یک حکم ارشادی برای دولتمردان و مجریان کشور است بلکه ایشان لزوم زمان‌بندی مشخص و بی‌درنگ و در پی آن اقدام به اجرای آن را با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های مختلف و ایجاد زمینه و فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی را بهعنوان یک جهاد مقدس گوشزد نموده اند. (متن ابلاغیه)

وظائف :
در مقام مفهوم گیری از متن ابلاغیه، وقتی امر به مردمی شدن اقتصاد، کاهش وابستگی به ذخائر نفتی و مدیریت و تعادل در مصرف؛ می شود این موضوع خود را نشان میدهد که اقتصادی که در وضع موجود آن قرار داریم ـ بر خلاف استراتژی مقابله با تحریم ها که باید متکی بر ظرفیت های درون زا باشدـ مردمی نیست که ایشان مکرر (از جمله در دیدار کارگزاران نظام ـ3/5/1391) با تذکر به قوه‌ی مقننه و قوه‌ی قضائیه امر به ایجاد امکان ورود مردم به میدان اقتصادی کشور کرده اند و با تلنگر به سیاست های اقتصادی دولت های گذشته که بر مبنای «اقتصاد آدام اسمیتی» بنا شده آن را اقتصادی دیکتاتوری که در حال انحلال تدریجی است بیان می کنند و طبق نظر ایشان (دیدار دانشجویان کرمانشاه ـ 24/7/1390)اعراض و روی گردانی از آزادی غیر عادلانه غرب در اقتصاد، که منافی اقتصاد مورد نظر انقلاب اسلامیست باید یکی از سیاست های اصلی دولت ها باشد.

امر ایشان به مسئولین در تعیین افرادی جهت پیگیری و اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که انگیزه های «انقلابی»، «مردمی» و «اعتقاد لازم و کافی» برای اجرای آنها داشته باشند و همچنین در صورت نیاز تغییر قوانین معارض و مخالف سیاست های اقتصاد مقاومتی و نهی از ایجاد تشکیلات جدید و موازی کاری (جلسه سران قوا در حضور رهبر انقلاب ـ6/12/92)، وجود تجربه تلخ از ابلاغ این نوع سیاست ها را نشان می دهد که متاسفانه دیده ایم که اجرای این سیاست ها فقط در ایجاد ایجاد ستاد ها، خرید ساختمان ها، برگزاری همایش ها، عزل و نصب ها با هدف رانت خواری و ... خلاصه می شود.

حضرت آقا (حفظه الله)؛ «عزم جدی» را شرط لازم اجرای این سیاست‌ها توسط مسئولین بیان می کنند و یکی از راه های تحقق اهداف آن را «اصلاح ساختار» نظام بروکراتیک متناسب ومنطبق با شرایط جدید می دانند.

گفتمان سازی، پشتوانه اجراء :
محورهای مهم در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، مشارکت مردم و چگونگی مردمی کردن اقتصاد با کمک از گفتمان سازی و تبدیل آن به یک گفتمان عمومی، توسط نظام اجرایی کشور است که بسیاری از مشکلات را بر طرف و کارها را تسهیل خواهد کرد، که 8 سال دفاع مقدس از حضور و مشارکت مردم و نتایج و ثمرات فراوان آن بخش اقتصاد ـ مانند جهاد سازندگی و صندوق های تعاون ـ و هدایت سرمایه های کوچک مردم در مسیر اقتصاد عمومی بسیار راهگشا و موثر در رسیدن به اهداف آن خواهد بود و همین ظرفیت های مردمی، می تواند کارهایی را انجام دهد که از عهده چند وزارتخانه هم بر نیاید. (جلسه سران قوا در حضور رهبر انقلاب ـ6/12/92)

در بیانات حضرت آقا (حفظه الله) و حتی توصیه های حضرت امام (ره)، موضوع گفتمان سازی، فرایند مشخصی برای ایجاد گفتمان عمومی ـ به عنوان پشتوانه اجراء گفتمان های انقلاب اسلامی ـ ترسیم شده است. نقش نخبگان، خواص و دانشمندان به عنوان رهبران فکری جامعه و بعد جوانان و در انتها مردم، در ایجاد گفتمان اقتصاد مقاومتی تا جایی که منتج به نتیجه مطلوب یعنی اقتصاد مردمیگردد.

در توصیه های ایشان (جلسه سران قوا در حضور رهبر انقلاب ـ6/12/92)برای گفتمان سازی مانند: الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت ، اقدام بدون ترس از آمریکا، بیداری اسلامی، حوزه‌ی زن و خانواده، ،ازدواج و در آخر اقتصاد مقاومتی به چشم می خورد.وقتی عنوان «استدلال صحیح و منطقی برای مردم» به میان می آید خواص و نخبگان در این امر بازیگر اصلی هستند تا با پشتوانه جوانان، «به تدریج در بخشهای مختلف جامعه رسوخ» کند و این حاصل نخواهد شد مگر با میل مسئولین اجرایی و قانون گذاری برای استفاده از دو رکن نخبگان و جوانان که باید با« یک مطالبه عمومی» توسط مردم در مسئولین ایجاد شود.

نویسنده : @matinemami
منبع : ( اقتصاد مقاومتی ) ، ص 9
www.afsaran.ir/link/ 
نوع مطلب : مقالات نشریه، 
برچسب ها : مقاله، نشریه، نشریه افسران، سیاسی، مقاله سیاسی، اقتصاد مقاومتی، مقام معظم رهبری،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرسنجی
آیا از عملکرد نشریه افسران راضی هستید ؟!آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
بالای صفحه